Chcesz zatrudnić projektanta wnętrz, ale nie wiesz jaka jest tego cena? Przeczytaj ten artykuł.

Chcesz zlecić zaprojektowanie mieszkania lub domu, wysyłasz zapytanie o ofertę do różnych firm i nadchodzi zdziwienie? Oferty, które dostajesz mają olbrzymi rozrzut cenowy, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Myślisz sobie, przecież to niemożliwe, aby ta sama usługa kosztowała tak różnie. Tak masz rację, to niemożliwe.

Dlatego w tym artykule odpowiem:

 • Ile średnio  kosztuje projekt wnętrza realizowany przez profesjonalnego architekta wnętrz?
 • Czym się kierować przy wyborze pakietu dla siebie?
 • Dlaczego ceny są tak rozbieżne?
 • Na co zwracać uwagę przy cenniku, który otrzymujemy od projektanta wnętrz?
 • ile tak naprawdę kosztuje projektant wnętrz?

Projektant wnętrz, cena za metr.

Cennik za projekt wnętrza określany jest zazwyczaj przez biura projektowe ceną netto za metr kwadratowy. Nawet jeśli na ofercie, którą otrzymujemy od projektanta brakuje informacji czy cena jest kwotą brutto czy netto, koniecznie dopytaj się o tę kwestię. My, architekci wnętrz, możemy mieć różne sposoby rozliczania się, Część może być czynnymi podatnikami podatku VAT (wówczas musisz do ceny doliczyć 23% lub 8%), a część biur korzysta z innego sposobu i wówczas podaje ceny brutto.

Zwróć też uwagę, że często podane są „widełki” ceny za metr kwadratowy. Wynika to z tego, że, na przykład, mieszkanie w stanie deweloperskim będzie wycenione inaczej niż to w kamienicy.

Niektóre biura wyceniają także projekt wnętrza za konkretne pomieszczenie. Nie zdziw się zatem, gdy kuchnia i łazienka będą o wiele wyżej wycenione, niż na przykład salon czy jadalnia. Te dwa pierwsze pomieszczenia wymagają od projektanta poświęcenia o wiele więcej czasu nad projektem, skupiając się na rozwiązaniach technicznych.

Ile kosztuje projekt wnętrza w zależności od pakietu?

Na potrzeby artykułu przeprowadziłam mini ankietę i badanie wśród biur zajmujących się projektowaniem wnętrz mieszkań i domów, dotyczącą aktualnych cen.

Poniżej przedstawiam Ci wyniki tego badania. Chciałabym zaznaczyć, że ceny te obejmują stawki z dużych i średnich miast, są to ceny uśrednione oferowane przez wykwalifikowanych i doświadczonych projektantów.

Cennik jest przedstawiony w zależności od zakresu projektu wnętrza (zakresy te wytłumaczę w dalszej części artykułu).

projektant wnętrz cena

 

 

 

projektant wnętrz cennik

ile kosztuje architekt wnętrz cennik

 

 

 

ile kosztuje architekt wnętrz cennik

Projektant wnętrz – cena – dlaczego tak drogo?

Często klienci są zaskoczeni cennikiem projektów wnętrz, które otrzymują, komentując „Dlaczego tak drogo?” Dokonując prostej kalkulacji dla średniego mieszkania 60m2, musisz wydać 7800 zł za projekt koncepcyjny i 11 700 zł za projekt kompleksowy. Myślisz sobie, Ci projektanci to zarabiają kokosy, przecież to nic trudnego zaprojektować takie mieszkanie, kilka kresek, jakieś zdjęcia, każdy mógłby to zrobić.

Z własnego punktu widzenia napiszę Ci, co składa się na tę cenę.

Koszty stałe związane z prowadzeniem firmy:

– program do modelowania 3D (czyli robienia wizualizacji) – od 4 do 10 tys. na rok

– program do tworzenia dokumentacji technicznej (cena b.różna od 2 tys. na rok)

– hosting, domena strony internetowej, poczta – 300 zł na rok

– koszty drukowania (aby wysłać Ci całą dokumentację techniczną) -200 zł/miesiąc

– koszty prowadzenia firmy (min. 1457,49 zł miesięcznie ZUS)

– księgowość – min. 100 zł/miesiąc

– inne pomocne aplikacje i programy (np.do tworzenia list zakupowych) – 50 zł/miesiąc

– ubezpieczenie – ok. 600 zł/rok

– koszty marketingu – tutaj nie wpisuje kwot, bo mogą być bardzo różne

– chmura do przechowywania danych – 40 zł/miesiąc

– wynajęcie biura (średniej wielkości, w dużym mieście to koszt 3000-4000 zł/msc)

A to tylko koszty przy jednoosobowej firmie – jeśli biuro składa się z kilku pracowników, część z tych kosztów trzeba pomnożyć przez ilość pracowników.

Ok, ale przecież w projektowaniu wnętrz najważniejsze jest…hm…. projektowanie:) Więc teraz przejdźmy do procesu w jakim powstaje projekt. Po co? Aby pokazać Ci, ile czasu architekt wnętrz poświęca na przygotowanie projektu i jak bardzo jest on rozłożony w czasie.

 1. Analiza potrzeb – czyli spotkanie w celu omówienia wytycznych projektowych, przeanalizowanie inspiracji, omówienia możliwości pod względem materiałów wykończeniowych, rozwiązań technicznych, budżetu.

 2.Inwentaryzacja, czyli pomiar wszystkich ścian, wysokości, odległości. Dokładny proces opisałam w moim artykule Pomiar mieszkania- jak zrobić to poprawnie. Czas: sam pomiar kilka godzin plus dojazd i przyjazd.

 3.Stworzenie wstępnego budżetu. W mojej pracowni projektowej Apartovia ten etap znajduje się właśnie tutaj i nie wyobrażam sobie, aby go nie wykonywać. Projekt, aby mógł być zrealizowany, musi opierać się na produktach dostępnych w ramach budżetu klienta. Wiele biur tego nie praktykuje, „wkłada” do projektu bardzo piękne, ale kosmicznie drogie elementy, a Klient się potem dziwi że przecież na wizualizacjach wyglądało to zupełnie inaczej.

 4.Stworzenie układu funkcjonalnego – czyli rozmieszczenia mebli w danym pomieszczeniu. Przeważnie tworzymy kilka wersji po to, by Klient mógł wybrać jedna opcję, oczywiście tę najlepszą dla niego.

 5.Stworzenie wizualizacji – czyli wygenerowanie zdjęć pomieszczeń. To bardzo czasochłonny etap. W przypadku kuchni i łazienki każdy element trzeba jakby narysować od zera. Dodatkowo część modeli elementów wyposażenia trzeba wyszukać na stronach producentów, niestety części z nich i tak jest niedostępna więc traci się mnóstwo czasu na wyszukiwanie podobnych modeli 3d. Na każdy element trzeba nałożyć teksturę, dodać oświetlenie, dodać dekoracje i w końcu po kilku godzinach „puścić render”. Po którym okazuje się, że tu za jasno, tam za ciemno i znów trzeba poprawiać i tak do skutku. Samo renderowanie może zająć między 30 a nawet 3 h na jedno ujęcie (czyli na jeden obrazek). Często w ramach jednego pomieszczenia Klient otrzymuje 3 – 4 obrazki. Przelicz sobie więc ilość czasu. A to tylko jedno pomieszczenie. Jeśli projektuje się cały dom, w którym średnio jest 8 pomieszczeń to …przelicz sobie ile czasu zajmuje ten etap.

 6.Poprawki do wizualizacji. W między czasie oczywiście trzeba wizualizacje przesłać do akceptacji i nanieść poprawki, jeśli zajdzie taka potrzeba. W swoim studio projektowym Apartovia praktykuję serię dwóch poprawek. Myślę, że to rozsądne rozwiązanie, jeśli chcemy sprawdzić inne wersje kolorystyczne i materiałowe, zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację.

 7.Dokumentacja techniczna: czyli rysunki dla ekipy wykończeniowej. Tak naprawdę jest to najważniejszy etap projektu. Klient przekazuje je swojej ekipie remontowej, która na ich podstawie wykonuje pracę. Dzięki temu unika mnóstwa pytań typu:  a w którym miejscu gniazdo, a gdzie wypust oświetleniowy, a jak rozmieścić wod-kan, jak zaplanować sztukaterię itp. W ramach dokumentacji technicznej dostajesz takie rysunki jak:

 • układ funkcjonalny
 • projekt elektryki 
 • projekt hydrauliki
 • projekt podłóg
 • projekt sufitów
 • widoki każdej ze ścian (tak, pomyśl ile tych ścian masz w swoim domu)
 • projekt mebli na zamówienie

Każdy rysunek musi być narysowany w programie do 2d – to jest ogromna ilość czasu poświęcona na ten etap, którego niestety nie docenia się, bo przecież te rysunki to taka nudna rzecz  🙂

8. Na koniec lista zakupowa i budżet. Klient otrzymuje  szczegółową listę wyposażenia (ze wskazaniem adresu sklepu oraz ilością potrzebnego materiału lub elementu). Projekt mieszkania o średnim metrażu ok. 60-70 m2 zawiera ok. 250 elementów – każdy z nich musi się na tej liście znaleźć, Część z nich trzeba dokładnie obliczyć, np.listwy podłogowe, sztukateryjne, płytki, panele itp. To też zajmuje dużo czasu. I oczywiście plik Excel z budżetem – gdzie jest wyszczególnione każde pomieszczenie oraz każdy element w nim zawarty.

To taki szybki opis procesu projektowego w skrócie. W międzyczasie oczywiście poświęcam dużo czasu na komunikację, zarówno z klientem, ale również ze sklepami, ponieważ potrzebuję zamówić próbki, podjechać do sklepu by zobaczyć je na żywo, czasami przesłać je do klienta.

Tak tak, proszę nie dziwcie się kolejnym razem że projekt wnętrza zajmuje tyle czasu i jest „tak drogi”.

Projekt wnętrza – cena zależna od pakietu.

Usługi projektowania wnętrz możemy podzielić na 4 główne zakresy. Najczęściej taki właśnie podział na pakiety stosowany jest przez większość biur projektowych. Nazwy tych pakietów oraz ich zakres znajdują się na grafice poniżej.

projekt wnętrza cennik pakiety

 

 

 

projekt wnętrza cennik pakiety

Mam nadzieję, że dzięki takiemu graficznemu przedstawieniu łatwiej będzie Ci dokonać porównania wielu ofert, które otrzymasz od różnych firm projektowych.  Bo tak naprawdę to co najważniejsze przy analizie cennika to porównywanie Mercedesa do Mercedesa a nie, Seata do Mercedesa 🙂

Jaki pakiet wybrać dla siebie – a co za tym idzie ile warto zapłacić za nasz projekt?

Jeśli masz już pomysł na swoje wnętrza i chcesz jedynie, aby projektant zrobił dla Ciebie układ funkcjonalny (czyli rozmieszczenie urządzeń i mebli w każdym wnętrzu), dobrał kolory i materiały wykończeniowe, przedstawił to w formie wizualizacji i przekazał Ci listę produktów (bez szczegółowych obliczeń) to wystarczy Ci właśnie pakiet koncepcyjny. Pamiętaj, że w tym pakiecie nie otrzymasz od architekta dokumentacji technicznej, którą będziesz mógł przekazać ekipie wykonawczej. Oznacza to, że cały ciężar obliczania zapotrzebowania na materiały, ich zamawianie, koordynowanie dostaw, sprawdzanie ekipy, tłumaczenie jej jaki jest zakres prac, w którym miejscu będzie nowy punkt elektryczny i gdzie należy przenieść odpływ należy do Ciebie jako inwestora.

Jeśli z kolei zależy Ci na tym, aby ekipa wykończeniowa otrzymała rysunki techniczne, na podstawie których będzie w stanie wykonać wszystkie prace, a Ty chcesz uniknąć  miliona pytań i ciągłych telefonów, decydowania o najmniejszym szczególe, na którym masz prawo się nie znać, to zdecydowanie warto wybrać projekt kompleksowy.

Jeśli chcesz, aby projektant regularnie przyjeżdżał na budowę i sprawdzał czy postęp prac jest zgodny z harmonogramem, czy ekipa wykonuje swoje prace zgodnie ze sztuką oraz chcesz, aby projekt był w 100 % zrealizowany zgodnie z projektem, wybierz pakiet z nadzorem. Otrzymujesz wówczas pewność, że prace wykończeniowe będą sprawdzone przez doświadczoną osobę, unikniesz błędów, odciążysz siebie w kontakcie z ekipą.

Jeśli natomiast bardzo nie lubisz remontów i wolałbyś ten czas czas spędzić na przykład na super wakacjach z rodziną, opcja pakietu pod klucz jest dla Ciebie. Jest to pakiet, w którym jedyne co robisz to zaakceptowanie projektu, a następnie wprowadzenie się do gotowego mieszkania. W tym pakiecie ominie Cię kontakt z ekipą, zamawianie produktów, nadzorowanie prac. Pakiet zdecydowanie dla osób, które chcą mieć święty spokój.

Tani projektant wnętrz. Dlaczego ceny są tak rozbieżne ?

A co z ofertami za 20- 40 zł/m2 i obietnicą kompleksowego projektu? Cóż, najprawdopodobniej otrzymałeś ofertę od niedoświadczonego studenta ostatnich lat studiów, który wizualizacjami nazywa projekt kompleksowy. A pamiętaj, że wizualizacja nie jest projektem! To jedyne piękne obrazki, a Ty zostajesz z milionem niewyjaśnionych kwestii, z którymi będziesz musiał dać sobie radę samodzielnie. Pamiętaj, że najważniejsze to wybrać taki zakres projektu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i będzie w Twoim budżecie. A to jesteś w stanie określić na podstawie wcześniejszych dwóch infografik.

A co z projektami w gratisie?

Projekty wykonywany w salonach łazienek lub marketach to temat bardzo “kontrowersyjny”. Opowiem Ci na własnym przykładzie. Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie Klientka, z taką oto wiadomością.

„Witam, potrzebowałbym pomocy przy projekcie łazienki. Mam kilka projektów, ale ciągle czuję, że to nie to. Otrzymałam takie oto wizualizacje.”

Cóż, wcale się nie dziwię, że “coś tu nie gra”. Napisać, że nie gra dużo, to wciąż za mało. Tutaj nie gra nic! Brak dobrej kompozycji, harmonii, doboru kolorów, osiowości.

Oczywiście nie chcę generalizować, pewnie znajdą się salony czy markety, w których projektanci zaprojektują to dobrze i ładnie. Ale z pewnością zabraknie w tym projekcie nietypowych rozwiązań, takich, które są idealnie dopasowane do potrzeb Klienta. Drugim minusem jest też ograniczenie co do wyboru elementów, ponieważ wszystkie z nich (płytki, armatura, ceramika) muszą pochodzić z asortymentu sklepu (taki jest warunek odzyskania kaucji).

Na co zwracać uwagę przy cenniku, który otrzymujemy od projektanta wnętrz?

Chcę podzielić się jeszcze innymi wskazówkami dotyczącymi tego, co tak naprawdę dostajemy w projekcie za określoną cenę.

 1. Warto dopytać się projektanta jaką formę mają wizualizacje. Mogą one

– być w formie fotorealistycznego zdjęcia bardzo wysokiej jakości (rys.1)

– być w formie rysunkowej (rys.2)

– być w formie moodboardu lub draftu (rys.3)

Jeśli zależy Ci aby wizualizacje były najwyższej jakości dopytaj się o szczegóły.

2.Drugim punktem na który warto zwrócić uwagę, to zakres projektu koncepcyjnego. Cennik projektu wnętrz w tym zakresie jest zróżnicowany, między 90 a nawet 150 zł/m2. Różnica ta może wynikać z faktu, że część biur oferuje tylko rysunki wykonawcze instalacji elektrycznej, hydraulicznej, rysunki podłogi i sufitów podwieszanych – czyli ta najważniejsza dokumentacja, którą będziesz w stanie przekazać ekipie. Ale nie oferuje już dokumentacji z wnętrzem szafek, rozmieszczeniem sztukaterii, lub innych ozdób na ścianie.

3.Trzecim punktem jest upewnienie się, ile wizyt na budowie oferuje nam projektant wnętrz w pakiecie z nadzorem autorskim. Ich liczba może wahać się od kilku do kilkunastu. Warto zatem upewnić się z jaką częstotliwością ekipa będzie nadzorowana.

Ile TAK NAPRAWDĘ kosztuje projektant wnętrz?

Często klienci są zaskoczeni cennikiem projektów wnętrz, które otrzymują.

Dużo, mało? Myślę, że warto na to  spojrzeć z innej strony. 

Zróbmy krótką kalkulację:

 • średnia cena mieszkania 70 m2 w Poznaniu – ok 500 000 zł

 • średnia kwota wykończenia mieszkania w standardzie średnim– 2500zł/m2 x 70 m2 to 175 000 zł

 • Koszt inwestycji razem – 500 000 + 1750 00 = 675 000

 • Koszt projektu kompleksowego – 70 m2 x 195 = 13 650 zł czyli 2 %

 • Koszt projektu z nadzorem – 70 m2 x 264 = 18 480 zł, czyli 2,7 %

Za odpowiednio 2 %  lub 2,7 % całej inwestycji otrzymujesz:

– profesjonalny projekt z gwarancją realizacji lub nawet nadzoru

-gwarancję , że osiągasz wymarzony efekt, bo wnętrze jest zgodne z Twoimi potrzebami czyli szyte na miarę pod Ciebie

– gwarancję uniknięcia kosztownych błędów

– listę wszystkich produktów, wraz z obliczoną ilością i podanym miejscem zakupu

– doradztwo w zakresie materiałów wykończeniowych i rozwiązań, na które sam byś nie wpadł

– zyskujesz cenny czas, który możesz przeznaczyć na inne czynności (pracę lub odpoczynek)

 

Projektant wnętrz – cena- podsumowanie

Uf, jeśli dotrwałeś do końca to:

 1. po pierwsze gratulacje, nie planowałam tak długiego artykułu, ale tak już mam, lubię opracować temat w 99 %
 2. po drugie już wiesz “Dlaczego tak drogo”
 3. po trzecie wiesz już, że “drogo” to pojęcie względne 🙂 zależy  z której strony patrzysz
 4. po czwarte Ty określasz, czy droższe (czyt. cenniejsze) jest dla Ciebie mieszkanie w dobrze urządzonym, funkcjonalnym i estetycznym wnętrzu na długie lata, czy “oszczędzenie” i przebywanie w otoczeniu, w którym “coś nie gra”